Skąd się tak nagle wzięła afera smogowa?

Tl;dr z braku zainteresowania sprawą przez PiS.

Aktualne motto blogaska zobowiązuje do zajęcia się tym tematem. Pan Zbigniew Kuźmiuk – Europoseł z ramienia PiS zastanawiał się ostatnio, skąd tak nagle wzięła się afera smogowa. Przyjrzyjmy się kluczowemu fragmentowi wpisu Pana europosła.

Oczywiście smog w Polsce był zawsze, a wcześniej był jeszcze groźniejszy, tyle tylko, że nie ani media, ani ekologiczne organizacje pozarządowe, nie chciały uderzać w poprzedni rząd, więc specjalnie się o tym nie mówiło.

Ten krótki cytat zawiera pewne rozminięcie się z rzeczywistością. Mianowicie wystarczy przyjrzeć się chociażby lokalnym alarmom smogowym, by stwierdzić, że nie tylko w Krakowie organizacje pozarządowe mówiły o smogu jeszcze zanim PiS doszedł do władzy. Zapewne znalazłoby się na ten temat także parę doniesień prasowych. Oczywiście raczej można zgodzić się ze stwierdzeniem, że wcześniej o smogu w Polsce nie było aż tak głośno.

Nie jest to jednak przejaw spisku antyPiSowskiego, jak zdaje się sugerować Pan Europoseł. Wyjaśnienie tego fenomenu jest znacznie prostsze. Mianowicie zanim PiS doszedł do władzy, to przez 8 lat był główną siłą opozycyjną. W tym czasie miał do dyspozycji mnóstwo czasu antenowego i przestrzeni papieru w różnego rodzaju mediach – zarówno tych sprzyjających, jak i niesprzyjających. Przeciętna organizacja pozarządowa nie marzy nawet o jednej dziesiątej tego.

Jednak PiS (i przystawki) wolał ten czas i miejsce poświęcać na ważniejsze sprawy niż trująca atmosfera w Polsce. Dobrze pamiętamy, że były to takie kwestie, jak: niewidzialny potwór dżęder, wykłady z fizyki smoleńskiej czy rzekoma działalność na rzecz ochrony życia poczętego. Rzekoma, bo jak wiadomo, zanieczyszczenie powietrza bardzo źle wpływa na zarodki i płody (dzieci nienarodzone). Zawsze warto przypominać o tym, że ta tak zwana „cywilizacja śmierci” bardziej szanuje życie poczęte od „cywilizacji życia”, bo proponuje realne działania zwiększające ich dobrostan, a nie tylko rozwiązania wyrafinowanego dręczenia kobiet.

Wróćmy jeszcze na koniec do kwestii mediów. Oczywiście gdyby za wcześniejszych rządów zajęły się w większym zakresie smogiem, to lepiej zrealizowałyby misję publiczną. Niestety wtedy zabrakłoby czasu i miejsca na opis spraw uznanych za ważne z punktu widzenia ówczesnej głównej siły opozycyjnej (czyli PiSu). Lolek już uszyma wyobraźni słyszy ten ryk oburzenia na „sekowanie z przestrzeni publicznej”.

Reklamy
Skąd się tak nagle wzięła afera smogowa?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s