Co zagraża naszym dzieciom?

baby-46806_1280
Zastanówmy się

Policja donosi, że:

W 2015 roku w Polsce miało miejsce 2 820 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 70 dzieci poniosło śmierć, a 3 078 doznało obrażeń.

Ta sama policja donosi o tym, że w 2015 roku 17 392 małoletnich padło ofiarą przemocy domowej. Liczba ta jest prawdopodobnie zaniżona względem faktycznej liczby dzieci doświadczających przemocy. 275 dzieci umieszczono w bezpiecznym miejscu. Mimo to nie udaje się pomóc 2030 dzieciom rocznie, które padają ofiarą zabójstwa (sprawcami są najczęściej ich rodzice lub opiekunowie).

Ze statystyk EMCDDA (dostępne też w raporcie KPPN) dowiemy się za to, że w 2013 roku trójka dzieci w wieku poniżej 15 r.ż. zmarła w wyniku przedawkowania narkotyków. A także, że w 2011 roku 20%  młodzieży w wieku 15-16 lat zażywało marihuanę lub haszysz, a parę procent sięgało po coś więcej. No ale nie demonizujmy tak tylko trawki. Alkohol i papierosy też w końcu niszczą życie – ponad 60% sprawców przemocy domowej działa pod wpływem alkoholu. Z nowszego raportu (2015) dowiadujemy się, że:

Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży. Chociaż raz w ciągu całego swojego życia piło 83,8% uczniów z młodszej grupy [15-16 lat] i 95,8% uczniów z starszej grupy. Picie napojów alkoholowych jest na tyle rozpowszechnione, że w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem piło 48,6% piętnasto-szesnastolatków (…)

Wysoki odsetek badanych przyznaje się do przekraczania progu nietrzeźwości. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem, chociaż raz upiło się 12,5% uczniów z młodszej kohorty (…)

Palenie tytoniu jest zachowaniem mniej powszechnym. Chociaż raz w życiu paliło 56,2% gimnazjalistów i 71,5% uczniów ze starszej grupy. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem paliło 26,4% uczniów z grupy młodszej (…)

Jeszcze rzadziej zdarza się przyjmowanie leków uspokajających lub nasennych bez przepisu lekarza. Takie doświadczenia, chociaż raz w życiu, stały się udziałem 17,0% uczniów z młodszej kohorty (…)

Wyniki badania wskazują na znacznie niższy poziom rozpowszechnienia używania substancji nielegalnych, niż legalnych, szczególnie alkoholu i tytoniu. Większość badanych nigdy po substancje nielegalne nie sięgała. Wśród tych, którzy mają za sobą takie doświadczenia większość stanowią osoby, które co najwyżej eksperymentowały z marihuaną lub haszyszem. Chociaż raz w ciągu całego życia używało tych substancji 25,0% młodszych uczniów.

Do problemowych użytkowników przetworów konopi zidentyfikowanych przy pomocy testu przesiewowego zaliczyć można 7,0% gimnazjalistów

Rozpowszechnienie używania „dopalaczy” jest niższe niż przetworów konopi. Wśród gimnazjalistów 10,3%

Około jedna czwarta gimnazjalistów i jednaj piąta uczniów szkół ponadgimnazjalnych chociaż raz w życiu w gry hazardowe, tj. takie gdzie stawia się pieniądze i można je wygrać. Można szacować, że ok. 2% młodzieży może być zagrożonych hazardem problemowym

Z kolei fundacja Życie i Rodzina korzystając z faktu braku znajomości terminów fachowych przez ogół społeczeństwa oraz zacierając różnice pomiędzy nimi nagina rzeczywistośćinformując” nas jakoby homoseksualiści odpowiadali za 20-40% przypadków molestowania dzieci, choć stanowią zaledwie 1-3% społeczeństwa.

Jak widać z powyższego, naszym dzieciom zagraża wiele czynników: brawura, przemoc, nieodpowiednio prowadzona polityka dotycząca substancji psychoaktywnych i hazardu, a także zapewne wiele innych jak bezdomność, niedożywienie czy zaczadzenia związane ze źle działającą instalacją grzewczą. Przykłady wielu z nich są regularnie przedstawiane w mediach. Naszym dzieciom zagrażają też fałszywe „informacje” o rzekomych zagrożeniach, gdyż odwracają uwagę, a często też strumień środków i zaangażowana, od zagrożeń rzeczywistych.

Reklamy
Co zagraża naszym dzieciom?

2 uwagi do wpisu “Co zagraża naszym dzieciom?

 1. komentatorlolka pisze:

  Po pierwsze odróżniłbym dzieci od młodzieży. Dla mnie 15-16latkowie to już nie dzieci. Bardziej martwi mnie to jakim są dla mnie zagrożeniem, niż to co im zagraża. Bezkarność w świetle prawa zachęcająca to kradziezy samochodów rodzicom (i nie tylko), do wandalizmu, złodziejstwa, gwałtów, itp. etc.

  Szkoda, że Lolek nie poruszył wątku czy problemy z używkami to problemy „na własne życzenie” czy też są podyktowane czynnikami zewnętrznymi a jeśli tak to w jakim stopniu. Może doszedłby do wniosku, że nie należy rozczulać się nad losem młodocianych przestępców. A może wręcz przeciwnie – doszedłby do wniosku, że gdyby 500+ funkcjonowało od ’89 to dzisiaj narkomania wśród młodzieży byłaby marginesem.

  Polubienie

  1. Statystyki pokazałem takie, jakie znalazłem. O używkach poniżej 15 r.ż. nie znalazłem nic poza tym raportem zgonów (prawdopodobnie trochę zaniżał wartości). Nie chciało mi się linkować do tabloidów, które pokazują takie przypadki. Ale też za wiele nie szukałem.

   Badań o tym, dlaczego młodzież sięga po używki jest cała masa. Lolek zna je słabiutko, stąd pominął ten wątek. Można spodziewać się, że to zarówno „na własne życzenie” (chociaż w tym wieku lepiej powiedzieć „na złość rodzicom”), jak i związane z czynnikami zewnętrznymi (moda, etc.). Przy czym głupotę dzieci i młodzieży zazwyczaj uzasadnia się ich młodym wiekiem.

   Jeśli chodzi o wymiar finansowy używek, to rzeczywiście wydają się być konkurencyjne cenowo wobec rozrywek pokroju kino, kręgielnia, basen czy playstation. Ale wracamy tu do kwestii polityki używkowej. Jaka akcyza, czy wspieramy tanie rozrywki pokroju klubu sportowego, trenera osiedlowego lub drużyny harcerskiej, itp., itd.? Na tym polu nawet Macierewicz może się wykazać wprowadzając alkomaty na szkolnych strzelnicach w ramach akcji „Polaku, wypiłeś, nie postrzelasz” ;-).

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s