Ustawa „antyterrorystyczna”

Rząd pracuje nad nową ustawą „antyterrorystyczną”, która zakłada możliwość blokowania przez służby stron internetowych przy jedynie politycznej kontroli* (od czasu, gdy prokurator generalny połączył się z ministrem sprawiedliwości trudno twierdzić, że nie jest to funkcja polityczna). Jak zwykle protestują NGOsy oraz lewacy z partii Razem. Równie przewidywalnie przy tego typu protestach pojawił się szantażyk, że to będzie „wasza wina”, jak ustawa nie przejdzie, a będzie zamach. Poniżej kilka moich uwag na temat takiego rodzaju szantażyków.

  1. Takie rodzaju szantażyki to dokładanie to co, co terroryści chcą osiągnąć. Chcą, żebyśmy się bali i sami dobrowolnie zrezygnowali z wolności i powsadzali się do więzień dla naszego bezpieczeństwa.
  2. To oczywiste, że rządzący (szczególnie obecni) szukają przyczyn niepowodzeń na zewnątrz, a nie w swoich działaniach**. Nie zmienia to faktu, że w przypadku zamachu w Polsce, ludzie na całym świecie i tak będą się turlać po podłodze ze śmiechu, że polaczki nie przyjęły ani jednego uchodźcy, bo widzieli w nich terrorystów, a i tak mieli zamach – podczas gdy nie było go ani na Węgrzech, ani w Grecji (przez które to kraje przewinęły się setki tysięcy uchodźców). Jak widać niektóre rozwiązania mogą być zwyczajnie nieskuteczne.
  3. Powyższe powoduje, że każde rozwiązanie „antyterrorystyczne” trzeba ocenić z punktu widzenia skuteczności ochrony oraz poziomu niedogodności dla postronnych. To nie jest tak, że można nazwać cokolwiek „ustawą antyterrorystyczną” i szantażować tą nazwą przeciwników politycznych.
  4. Obecne propozycje blokowania stron internetowych mają przyzerowy potencjał antyterrorystyczny głównie ze względu na to, że jedyna forma kontroli tych działań, to kontrola polityczna***. A zatem podejmowane w tym zakresie decyzje będą zawierać czynnik polityczny, który objawia się różnym poziomem przychylności do działań w zależności od szeroko rozumianej afiliacji politycznej. Widać to chociażby na przykładzie historii dwóch aktywistów opisanej w poprzedniej notce (oczywiście z pomocą komentatora 🙂 ). Każdy przeciętnie ogarnięty terrorysta (czyli taki naprawdę niebezpieczny) oczywiście będzie starał się ten fakt wykorzystać. Także niewątpliwie propozycja tej ustawy będzie skuteczna w blokowaniu stron jakichś grup anarchistycznych wskazujących na nieprawidłowości działań jakiegoś miłego PiSowi wójta w zakresie polityki wyrzucania na bruk – szczególnie na kilka dni przed wyborami. Będzie też skuteczna w zwalczaniu biznesów konkurencyjnych wobec tych miłych PiSowi królów prowincji. Oraz te zapisy nie obronią nas przed ani jednym zamachem. No chyba, że komuś robi różnicę co tam wykrzykuje człowiek, który właśnie go morduje albo ktoś wierzy w to, że odłamki wybuchającej bomby przez szacunek dla Polski nie rozrywają koszulek patriotycznych, lecz tylko te z Marksem. W takim razie przepraszam.

——
* No, gdy będzie już parę dni po ptakach, to ustawa pozwoli wypowiedzieć się sądowi, co o takiej blokadzie myśli.
** Vide np. wielki audyt z powodu niewymienionej na czas opony, który odbył się parę ładnych miesięcy po przejęciu władzy przez obecną opcję i w najlepszym razie zakładał chyba, że urzędy powinny zachowywać się skrajnie niegospodarnie i wymieniać opony po każdej zmianie władzy (nawet takie prawie nowe), bo Ci nowi mają ważniejsze sprawy na głowie niż prowadzenie odpowiedniej polityki wymiany ogumienia. Lolek na to, że otóż nie – jak się było kilka lat opozycją, to czas na krzyczenie, że coś niedomaga był przed przejęciem władzy, a nie parę ładnych miesięcy po. Parę miesięcy po, to powinny być już pierwsze sprawozdania, co naprawiono.
*** Oczywiście takiego rodzaju działania wydają się mieć niewielki potencjał „antyterrorystyczny” nawet, gdy nie są modyfikowane politycznie. Prawdopodobnie terroryści i tak znajdą łatwy sposób na ominięcie takiej kontroli, a agent ABW nie powstrzyma zamachu blokując w ostatniej chwili jakąś stronkę.

Reklamy
Ustawa „antyterrorystyczna”

Jedna uwaga do wpisu “Ustawa „antyterrorystyczna”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s