Logika Oszczędności

Jako, że lolek pojechał ostatnio trochę po pomysłach PiSu, na rezygnację z dobrej edukacji na rzecz wyboru pomiędzy marną edukacją w przedszkolu, a marną edukacją w szkole (czemu swoją drogą przyklaskuje Dominika Wielowieyska), to dzisiaj pora na jazdę po wcześniejszej władzy.

Lolek czuje się zmuszony napisać ten tekst, bo w jego zakątkach internetu trwa nieustająca bitwa o to, dlaczego Partia Razem się nie dołącza do Komitetu Obrony Stołków*… tfu Demokracji, którego celem jest obrona Polski przed działaniami demokratycznie wybranej władzy, które póki co nie mają za dużo wspólnego z demontażem demokracji. Ot jesteśmy obserwatorami zupełnie zwyczajnej, jak na polskie warunki, walki o obsadzenie jak największej ilości stołków. Ogólnie lolek cieszy się, że Razem zajmuje się byciem opozycją, zamiast angażować się w ten dość kuriozalny projekt, który został właśnie dzisiaj ostatecznie przejęty przez opozycyjną koalicję .Nowoczesna-PO-PSL-ZL redukując zarazem wszystkich demonstrantów do roli młodzieżówek tych partii (czy tego chcieli, czy też nie).

Całą oś sporu w lolkowych zakątkach internetu dość dobrze opisuje odpowiedź Pani redaktorki Gazety Wyborczej – Dominiki Wielowieyskiej na zaczepny fejsbukowy post działaczki Razem – Marceliny Zawiszy. Zacytujmy kluczowe fragmenty:

Kochani liberałowie,

Wszyscy ci, którzy teraz krzyczą, że zabierają nam wolność, że niszczą demokrację. Chciałabym się was uprzejmie zapytać – gdzie byliście jak łamali nasze prawa pracownicze? Jak zatrudniali nas na umowy o dzieło pozbawiając prawa do ubezpieczenia zdrowotnego? Gdzie byliście jak wywalali nas z prac za zakładanie związków zawodowych? Gdzie byliście kiedy rządzący robili wszystko żebyśmy byli jeszcze bardziej elastyczni i rozregulowani?

Dziwi was że pod Sejmem protestuje 40 osób? Ludzi nie obchodzi Trybunał Konstytucyjny, bo państwo już dawno ich zawiodło. Państwa nie było, gdy pracodawca nie wypłacał im pensji, zatrudniał na czarno albo na śmieciówce. Nie będą bronić państwa, które ich nie broniło.

Dlatego chciałabym żebyście mieli świadomość, że to co się teraz dzieje, kochani liberałowie, to w dużej mierze wasza wina.

-Marcelina Zawisza na fejsbuniu

i

Rozczarowani socjaliści z Razem nie rozumieją tego, co się dzieje w Polsce. Nie lekceważę ich opinii, że wielu grupom w Polsce żyje się źle, bo mało zarabiają i mają niestabilną pracę. Ale to nie ma nic wspólnego z obroną pozycji Trybunału.

(…)

Brak Trybunału w ustroju państwa to jak brak posterunku policji w miasteczku. Obywatele muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i wiarę, że władza ma jakieś ograniczenia.

-Dominika Wielowieyska, Gazeta Wyborcza

Lolek zgadza się w drugiej części z Dominiką Wielowieyską. Niestety obawia się, że ta nie zauważyła, że Marcelina Zawisza ma rację, gdyż posterunek policji w miasteczku został w myśl prowadzonej w ostatnich latach logiki oszczędności zlikwidowany już dość dawno temu (por. 1, 2).

Oczywiście logika oszczędności miała zastosowanie także w innych miejscach. Zwróćmy tutaj uwagę np. na taki funkcjonujący w polskim prawie przepis, że podwójna awizacja pisma z sądu bywa tożsama z uznaniem, że pismo to zostało doręczone.

Przepis ten sugeruje, że dość krytyczną kwestią staje się poprawność dostarczenia przesyłki. W przypadku niepoprawnego dostarczenia przesyłki osoba sądzona nie ma wiedzy o toczącym się postępowaniu, wyrok jest wydawany zaocznie, a jakakolwiek możliwość obrony pojawia się najwcześniej w momencie rozpoczęcia realizacji wyroku**. Lolkowi wydaje się, że takie rzeczy, jak „prawo do obrony” to jest, hmm… fundament państwa prawa. Tymczasem z przetargu na dostarczanie przesyłek sądowych z 2013 roku dowiadujemy się, że:

Jedynym kryterium oceny ofert w danej części jest cena ofertowa brutto za wykonanie przedmiotu zamówienia. Znaczenie kryterium – 100 %.

SIWZ

Czyli wraca przedmiotowa kwestia logiki oszczędności. Na prawie do obrony w tym kraju dokonywano oszczędności. Efekty zostały dość obszernie opisane przez podmiot, który przegrał (stąd potencjalna stronniczość warning).

Ech… prawica tak lubuje się w hasłach „państwo powinno działać i być zarządzane, jak firma”. No więc współczesne publikacje dot. zarządzania sugerują, że, gdyby dowolna firma zastosowała w kluczowym elemencie swojej działalności tak rozumianą logikę oszczędności, jak powyżej, to mówilibyśmy o tej firmie w czasie przeszłym albo z dodatkowymi określeniami, jak np.: „zbankrutowana”, „przejęta”, czy też „wykupiona”.

Tyle w temacie, chociaż logikę oszczędności odnajdzie się zapewne też w wielu innych obszarach funkcjonowania Polski.

—-

*Lolek rozumie, że ból jest duży, bo PIS wymieni wszystkich urzędników na swoich (do sprzątaczki włącznie), a kredyty trzeba spłacać. Te osoby są postawione w dość nieciekawej sytuacji życiowej. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze fakt, że elity (te opozycyjne) wyjdą na swoje,nawet jak się tych kredytów nie spłaci. Może warto poszukać sobie nowych elit.

**Jak się dobrze poszpera w w necie lub zapłaci dobremu prawnikowi, to się zapewne dowie, że można się zażalić bodajże w terminie 7 dni. Oczywiście w tym czasie trzeba też dowiedzieć się o co w ogóle chodzi, w końcu cała korespondencja jest gdzieś w jakimś archiwum komorniczym, czy też sądowym. A potem lolek życzy powodzenia w udowadnianiu swojej niewinności w sprawach dotyczących okresu sprzed dekady ;-).

Reklamy
Logika Oszczędności

Jedna uwaga do wpisu “Logika Oszczędności

  1. Komentator Lolka pisze:

    Komentator Lolka nie skomentuje tego wpisu, gdyż zwykł ignorować wszystkie materiały gdzie przewija się nazwisko Pani wielkomiejskiej i obiecał, że pierwszym wyjątkiem byłby tutaj show na TVP rozrywka, gdzie uczestnikami byłaby wspomniana Pani wielkomiejska z moherem z logo platformy nieobywatelskiej oraz Pan Jan, który wszystkich pospiesza z moherem z logo bezprawia i niesprawiedliwości.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s